5 If water boils at 273 K at sea level (pressure 1 atm), what will be the temper
ID: 539995 • Letter: 5
Question
5 If water boils at 273 K at sea level (pressure 1 atm), what will be the temperature at which the water boils if the pressure is reduced to 0.93 atm? A. 314 K B. 254 K C. 238 K D. 273 K 5 If water boils at 273 K at sea level (pressure 1 atm), what will be the temperature at which the water boils if the pressure is reduced to 0.93 atm? A. 314 K B. 254 K C. 238 K D. 273 K 5 If water boils at 273 K at sea level (pressure 1 atm), what will be the temperature at which the water boils if the pressure is reduced to 0.93 atm? A. 314 K B. 254 K C. 238 K D. 273 KExplanation / Answer
Recall that in equilibrium; especially in vapor-liquid equilibriums, we can use Clasius Clapyeron combination equation in order to relate two points in the same equilibrium line.
The equation is given as:
ln(P2/P1) = -dHvap/R*(1/T2-1/T1)
Where
P2,P1 = vapor pressure at point 1 and 2
dH = Enthalpy of vaporization, typically reported in kJ/mol, but we need to use J/mol
R = 8.314 J/mol K
T1,T2 = Saturation temperature at point 1 and 2
Therefore, we need at least 4 variables in order to solve this.
Substitute all known data:
ln(P2/P1) = -dHvap/R*(1/T2-1/T1)
Change negative signs
ln(P2/P1) = dHvap/R*(1/T1-1/T2)
P1 = 1 atm, T = 373 K CORRECTION, WATER DOES NOT BOILS AT 273 K AT P = 1 ATM, IT BOILS AT 100°c OR 373 K
dHvap = 40.65 = 40650 J/mol
ln(0.93/1) = 40650 /8.314*(1/(373) - 1/(T2))
ln(0.93/1) /40650 * 8.314 - 1/(373) = -1/T2
T2= -(-0.0026958)^-1
T2 = 370K
CLEARLY, the error is included in the answer, so assume T = 273 K
ln(0.93/1) /40650 * 8.314 - 1/(273) = -1/T2
T2= -(-0.003677)^-1
T2 = 272 K, nearest answer is D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.