The amount of nitrogen in an organic substance can be determined by an analytica
ID: 539227 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
no of mole of HCl reacted = V*M = 46*0.15
= 6.9 mmole
from equation 1mole HCl = 1 mole NH3
no of mole of NH3 reacted = 6.9 mmole
amount of NH3 reacted = 6.9*10^-3*17
= 0.1173 g
% of Nitrogen in sample = wt of N/wt of sample*100
= 0.1173/2.25*100
= 5.21%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.