You run a cookie baking unit operation. The process uses 1lb of chocolate chips
ID: 537936 • Letter: Y
Question
You run a cookie baking unit operation. The process uses 1lb of chocolate chips to 3lbs of cookie dough both of which are provided from upstream processes. You want to produce 10 dozen cookies per day and they should each weigh 16g. Assume no mass loss during the baking process. a.) What is the mass fraction of the chocolate chips in the cookies? b.) How much dough and chocolate chips should your process order per week to meet the daily quota? c.) The recipe calls for the cookies to be baked at 350oF and 16psi: however, oven in the process is set in Kelvin and atm. What are the correct settings for this piece of equipment?Explanation / Answer
mass of chacloate chips =1 kg
mass of cookie dough=3 kg
total mass= 1+3=4kg
mass fraction of chacloate chips= mass of chacloate chip/total mas= 1/4=0.25, mass fraction of dought=1-0.25=0.75
2. cookies per day=10dozens, 1 dozen=12,
cookier per day= 10*12=120
there are 16gm of each cookie
mass of total cookies produced in a day= 120*16=1920 gm
in a week, mass of cookies produced= 1920*7= 13440 gm
mass of doughes per week= mass fraction* total mass produced in week= 0.75*13440=10080gm
mass of chacloate chips per week=0.25*13440= 3360 gm
F= (9/5)C+32, C=(F-32)*5/9
3500F= (350-32)*5/9= 176.7deg.c
K= deg.c+273= 176.7+273= 449.7K
14.7Psi=1atm
16psi= (16/14.7)atm=1.088 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.