A chemist combines 11 grams of sodium with 14 grams of chlorine to produce sodiu
ID: 537295 • Letter: A
Question
A chemist combines 11 grams of sodium with 14 grams of chlorine to produce sodium chloride. After the reaction, the chemist finds that all the chlorine was used up by the reaction, but 2 grams of sodium remained. How many grams of sodium chloride were formed? For a neutral atom of magnesium-25, fill in the following: number of protons _____ number of neutrons _____ number of electrons _____ Finally, write the designation for this atom using the format: ^A_Z X^C What is the value of Avogadro's number? The name of the scientist who developed the Law of Conservation of Mass is: a. Robert Boyle. b. Antoine Lavoisier. c. Joseph Proust. d. John Dalton. Determine the number of moles in each of the following: 25.0 g of magnesium. 12 mg of gold.Explanation / Answer
1)
2Na + Cl2 ----------------> 2NaCl
46 g 71g 117 g
11 g 14 g ?
limiting reagent is Cl2
mass of NaCl formed = 14 x 117 / 71
= 23.1 g
2)
protons = 12
neutrons = 13
electrons = 12
12 Mg 25
3)
avagadro's number = 6.023 x 10^23
4) answer : d)
5) moles of Mg = 1.04
moles of gold = 6.1 x 10^-5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.