PRE-LABORATORY STOVE TOP THERM6CHEMISTRI calculate the amount heat (a) produced
ID: 536852 • Letter: P
Question
Explanation / Answer
moles of methane = 4.05 g/16 g/mol = 0.253 mol
Heat evolved by combustion of methane = 0.253 x -890.4 = -225.38 kJ
Heat absorbed by water = 225.38 kJ
So,
dT = heat/mCp
= 225380/1000 g x 4.18
= 53.92 oC
final temperature of water = 53.92 - 20 = 33.92 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.