The electronic configuration 1s^2 2s^2 2p^6 3p^2 4p^2 3d^5 4p^6 2s^2 4d^10 5p^6
ID: 536182 • Letter: T
Question
The electronic configuration 1s^2 2s^2 2p^6 3p^2 4p^2 3d^5 4p^6 2s^2 4d^10 5p^6 is the correct electronic configuration for which atom or ion (s)? (A) As^3 (B) Sb^3 (C) Sb (D) (A) and (B) A sealed vessel contains only oxygen and nitrogen gas The total pressure of the sealed container is one atmosphere (atm), If the partial pressure of oxygen in sealed container is 430 torn what is the partial pressure nitrogen gas? (A) 530 torr (B) 431 torr (C) 1190 torr (D) There is not enough information to determine nitrogen's partial pressureExplanation / Answer
Hi
45. (B) Since Sb3- has same number of electrons as in the electronic configuration.
46. T (total pressure) = 1 atm= 760 torr
P1 (of oxygen) = 430 torr
P2 ( pressure of nitrogen) = T- P1
= 760-430 torr
=330 torr (A)
Thank you
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.