At a certain temperature, the half-life of the first order decomposition of cycl
ID: 535231 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the half-life of the first order decomposition of cyclopentene (shown below) is 2.19 hr. cyclopentene rightarrow cyclopentadiene + dihydrogen Answer the following questions about the decomposition of cyclopentene and report all answers to three significant figures. If the initial concentration of cyclopentene is 7.43 times 10^-2 M, calculate the time (in hr) required for the concentration of cyclopentene to decrease to 44.5 % of the initial concentration 2.56 hr If the initial concentration of cyclopentene is 7.43 times 10^-2 M, calculate the concentration (in M) after 1.11 hr. 0.135 MExplanation / Answer
1.Equation for calculating rate constant of a firsr order reaction is
k = 2.303/t{log a/a-x}
where k = rate constant
t = time
a = initial concentration
a-x = concentration at time t
equation for half-life of first order reaction t1/2 = 0.693/k
given t1/2 = 2.19 hr
initial concentration (a) = 7.43 x 10-2 M
concentration at time 2.56 hr is 44.5% of initial concentration = {7.43 x 10-2 x 44.5} / 100
= 0.033 M
First calculate k from t1/2
k = 0.693/t1/2
= 0.693/2.19 hr
=0.316 hr-1
using this find the time required to derease the concentration by 44.5%
equation t = 2.303/k{log a/a-x}
= 2.303/0.316{log 0.0743/0.033}
= 2.56 hr
2. concentration after 1.11 hr
we know k =0.316 hr-1
t = 1.11hr
subtituting in the equation k = 2.303/t{log a/a-x}
we can calculate a-x = concentration at time t
so 0.316 = 2.303/1.11{log 0.0743/a-x}
{log 0.0743/a-x} = 0.316 x 1.11 /2.303
{log 0.0743/a-x} = 0.152
log 0.0743 - log(a-x) = 0.152
-1.129 -log(a-x) = 0.152
log (a-x) = -1.281
a-x = antilog of ( -1.281) = 0.0523 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.