Several criteria need to be satisfied for quantitative precipitation to be a use
ID: 535123 • Letter: S
Question
Several criteria need to be satisfied for quantitative precipitation to be a useful technique. Suggest procedures that might work for the analyses of the samples below or give reasons why the analysis might be very difficult. Assume that at least 1 gram available unless stated otherwise. a. the percent of barium in a solid mixture of sodium chloride and barium chloride b. the percent of silver in a solid mixture of sodium chloride and silver chloride c. the percent of sodium in a solid mixture sodium chloride and potassium chloride d. the percent of copper in 1.00 times 10^-3 grams of a mixture containing soluble sodium saltsExplanation / Answer
% composiiton of an element can calculated by using the following equation,
% composition =( n*molar mass of an element/molar mass of the compound)*100
n = no. of atoms in the formula
a) % of Ba in the solid mixture of sodium chloride and barium chloride
Molar mass of NaCl = 58.5g/mol
Molar mass of BaCl2 = 208.23g/mol
Total mass = 58.5+208.23 = 266.73g
% Ba = (1*137.32/266.73)*100 = 65.94%
b) % of Ag in the solid mixture of NaCl and AgCl
Molar mass of NaCl = 58.5g/mol
Molar mass of AgCl = 143.32g/mol
Total mass = 58.5+143.32 = 201.82g
% Ag = (1*107.86/201.82)*100 = 53.44%
c) % of Na in the solid mixture of sodium chloride and Potassium chloride
Molar mass of NaCl = 58.5g/mol
Molar mass of KCl = 74.55g/mol
Total mass = 58.5+74.55 = 133.05g
% Na = (1*23/133.05)*100 = 17.28%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.