17.A scintillation counter A) measures the signal coming from an ionized gas. B)
ID: 534222 • Letter: 1
Question
17.A scintillation counter A) measures the signal coming from an ionized gas. B) measures light emissions from excited atoms. C) depends on an avalanche ofelectrons generated as a particle moves through a tube of argon gas. D) detects high energy radiation better than low energy radiation. E) detects an electric current in a gas. 18 The isotope Mg has a half-ife of21 hours. Ifa sample initially contains exactly 10000 atoms of aMg approximately how many of these atoms will remain after one week? A) 1250 B) 78 C) 39 D) 0 E) none of the aboveExplanation / Answer
17) A scintillator counter measures ionization radiation by exciting a charged particle and emitting photons. These photons strike a photomultiplier tube’s photocathode, leading to a photoelectric effect and hence generation of current. Thus, (B) is the most appropriate option.
Ans: (B)
18) 1 week = 7 days; 1 day = 24 h; therefore, 1 week = (7 days)*(24 h/1 day) = 168 h.
Use the radio-active decay law:
ln Nt/N0 = -k*t where k = 0.693/t1/2 where t1/2 = 21 h is the half life of the radio element. Plug in values and write
ln Nt/N0 = -(0.693/21 h)*(168 h) = -5.544
===> Nt/N0 = exp(-5.544) = 0.00391
Given N0 = 10,000 atoms, we have,
Nt/(10,000 atoms) = 0.00391
===> Nt = 0.00391*(10,000 atoms) = 39.1 39
Ans: (C)
19) We will follow the radioactive decay law. 0.150 mole silver-107 is formed from 1.25 mole Pd-107; therefore, amount of Pd-107 left = (1.25 – 0.150) mole = 1.10 mole; thus, N0 = 1.25 mole, Nt = 1.10 mole.
Use the radio-active decay law as noted above.
ln Nt/N0 = -(0.693/6.5*105 yr)*t
===> ln (1.10 mole/1.25 mole) = -(0.693/6.5*105 yr)*t
===> -0.1278 = -(0.693/6.5*105 yr)*t
===> t = (0.1278*6.5*105 yr)/(0.693) = 1.198*105 yr 1.2*105 yr
Ans: (E)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.