To a 25.00-mL volumetric flask, a lab technician adds a 0.400 g sample of a weak
ID: 534123 • Letter: T
Question
To a 25.00-mL volumetric flask, a lab technician adds a 0.400 g sample of a weak monoprotic acid, HA, and dilutes to the mark with distilled water. The technician then titrates this weak acid solution with 0.0955 M KOH. She reaches the endpoint after adding 42.79 mL of the KOH solution. Determine the number of moles of the weak acid in the solution. Determine the molar mass of the weak acid. After the technician adds 18.15 mL of the KOH solution, the pH of the mixture is 4.17. Determine the pK_a of the weak acid. pK_a =Explanation / Answer
moles of acid = moles of base
moles of base = 0.0955 x 42.79 / 1000 = 4.086 x 10^-3
moles of acid = 4.086 x 10^-3
moles = mass / molar mass
4.086 x 10^-3 = 0.400 / molar mass
molar mass = 97.9 g / mol
moles of base = 0.0955 x 18.15 / 1000 = 1.73 x 10^-3
HA + KOH ------------------------> KA + H2O
4.086 1.73 0 0
2.53 0 1.73
pH = pKa + log [KA / HA]
4.17 = pKa + log (1.73 / 2.53)
pKa = 4.34
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.