A gas is collected over water at a certain temperature. The total pressure is 76
ID: 533042 • Letter: A
Question
A gas is collected over water at a certain temperature. The total pressure is 762 torr. The vapor pressure of water at this temperature is 17 torr. The partial pressure of the gas collected is A) 779 torr B) 745 torr C) 762 torr D) 17 torr H) none of these The total mass of a solution is 153.4 g. The solvent mass is 125.2 g. What is the mass percent of the solute? A) 18.4% B) 81.62% C) 22.52% D) not enough information given E) 122.5% Using the rules of significant figures, calculate the following:6.167 + 70.= A) 76.17 B) 76.167 C) 76 D) 77 E) 80 If 25 mL of a 0.10 M solution of sodium sulfate solution is added to 40. mL of a 0.20 M lead nitrate solution, determine the mass of the precipitate that will form. Na_2 SO_4 (aq) + Pb(NO_3)_2 (aq) rightarrow PbSO_4 (s) + 2NaNO_3 (aq) A) 1.2 g B) 2.6 g C) 0.35 g D) 0.76 g E) none of theseExplanation / Answer
43)
Partial pressure of gas = total pressure - pressure of water
= 762 torr - 17 torr
= 745 torr
Answer: B
44)
mass of solute = mass of solution - mass os solvent
= 153.4 g - 125.2 g
= 28.2 g
mass % of solute = mass of solute * 100 / total mass
= 28.2 * 100 / 153.4
= 18.4 %
Answer: A
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.