You are studying a system that has five evenly spaced energy levels. The lowest
ID: 533017 • Letter: Y
Question
You are studying a system that has five evenly spaced energy levels. The lowest energy level (labeled "1") has an energy of 0.5 J. The remaining energy levels (labeled 2-5 in increasing energy) are evenly spaced, with 1 J energy spacing between the levels. There are three particles in the system, and any number of particles can occupy each of the energy levels. If the average energy per particle in the system is 3.5 J, what is the most probable state of the system? (The labeling below shows how many particles are at each energy level. For example, 02010 means 2 particles are at level 2, which has energy 1.5 J, and one particle is at level 4, which has energy 3.5 J.) Select one: 01002
01110
00111
00030
10011
Explanation / Answer
average energy per particle = 3.5 J ,
Hence energy of system = number of particles x average energy per particle = 3 x 3.5 = 10.5 J
Now this energy is possible by system 00030 where all 3 particles are in 4th level whose energy is 3.5 J
Hence total energy = 3 x 3.5 = 10.5 J and average nergy per particle = 10.5/3 = 3.5 J
Another possibility is 00111 , whose total energy becomes = ( 2.5 J + 3.5 J + 4.5 J) = 10.5 J
average nergy per particle = 10.5 J / 3 = 3.5 J
Hence two possibilities present 00030 and 00111
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.