A chemist using the Dumas method (see previous problem) finds that a pure volati
ID: 532315 • Letter: A
Question
A chemist using the Dumas method (see previous problem) finds that a pure volatile liquid with a boiling point of 10.8 degree C fills a 250.0-cm^3 bulb at an atmospheric pressure of 0.998 bar. If the weighed condensate has a mass of 635 milligrams, what is the molecular mass of the liquid? Chemical analysis shows that when 1.200 grams of the liquid is combusted, 2.637 grams of CO_2 (g) and 1.439 grams of H_2 O (l) are formed. Determine the molecular formula of the unknown liquid. Assume that the unknown liquid is composed of only the elements carbon, hydrogen, and oxygen.Explanation / Answer
Duma' method for molar mass determination
moles of liquid = PV/RT
with,
P = 0.998 bar = 0.985 atm
V = 250 cm^3 = 0.250 L
R = gas constant
T = 273 + 10.8 = 283.8 K
we get,
moles of liquid = 0.985 x 0.250/0.08205 x 283.8
= 0.0106 mol
molar mass of liquid = 0.635 g/0.0106 mol = 60.05 g/mol
Combustion of liquid,
moles C = 2.637/44 = 0.06 mol
mass of C in sample = 0.06 x 12 = 0.72 g
moles H = 2 x 1.439/18 = 0.16 mol
mass of H in sample = 0.16 x 1 = 0.16 g
mass of O in sample = 1.2 - (0.72 + 0.16) = 0.32 g
moles of O = 0.32/16 = 0.02 mol
Divide all moles with 0.02,
C = 0.06/0.02 = 3
H = 0.16/0.02 = 8
O = 0.02/0.02 = 1
So,
molecular formula of unknown liquid = C3H8O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.