Toluene (C_7H_8) and nitric acid (HNO_3) are used in the production of trinitrot
ID: 531732 • Letter: T
Question
Toluene (C_7H_8) and nitric acid (HNO_3) are used in the production of trinitrotoluene (TNT, C_7H_5N_3O_6), an explosive. C_7H_8 + HNO_3 rightarrow C_7H_5N_3O_6 + H_2O (not balanced) (a) what mass in grams of nitric acid is required to react with 454 g C_7H_8 (b) what mass in grams of TNT can be made from 829 g C_7H_8? Describe how you would prepare 500.0 mL of an aqueous solution that is 30.0% isopropyl alcohol by volume. Please answer the two questions below, after reading Chapter 6 in the textbook and reviewing the correspond Powerpoint slides. Make sure that you give your answer in a clear and justified manner, providing necessary explanation on how did you come up with it. Please post your initial thread by Thur May 25th, 11:59pm. Also, please reply to the posts of at least 3 peers by Sun May 28th. In order to reply, click on the peer's thread first, then click reply. Calculate the density, in grams per liter, of carbon dioxide (CO_2) gas at STP. How many grams of CO(g) are there in 74.5 mL of the gas at 0.933 atm and 30 degree C?Explanation / Answer
ANSWER
1 A) =930 gm because one mole toluene react with three mole of nitiric acid and here 454 gm have 4.9 mole so nitric acid have 4.9x3 mole and weight =molex molar mass C7H8 + 3 HNO3 = C7H5N3O6 + 3 H2O
b) ==2044 gm because 829gm/92.14[molar mass toluene] =8.99 mole so equal to tnt cause 8.99x227.13[molar mass tnt] =2044 gm
2..
We can use the Ideal Gas Law. Let's assume that we have 1 mol of CO.
PV=nRT
V=nRTP=1 mol×8.314 kPaLK1mol1×273.15 K100 kPa = 22.71 L
And 1 mol CO2×44.01 g CO21 mol CO2=44.01 g CO2
Density = massvolume=44.01 g22.71 L = 1.938 g/L
b) PV =NRT
0.933X0.0745=NX0.082X303
NOW N =0.933X0.0745/0.082X303 =0.027 MOLE
WEIGHT =MOLE X MOLER MASS =0.027 X28 =0.756 gm
3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.