Nitrogen gas and alcohol are combined in a boiler where the alcohol is fully vap
ID: 531724 • Letter: N
Question
Nitrogen gas and alcohol are combined in a boiler where the alcohol is fully vaporized. The combined output is carried out on the outlet stream. 111 moles per minute of alcohol are input to the boiler. The output is combined with a second nitrogen stream flowing at 4.23 m^3/min at a pressure of 2 atm, and the combined stream is fed to a compressor. The compressor has only one product stream. There is no reaction and the process is at steady state. All gases can be considered ideal. A partially labeled flow diagram for the process is: a) What is the value of n_3N, the molar flow rate of N_2 in the second nitrogen input stream? b) Find the mol fraction of A on the compressor output stream given that n_IN = 700 mole N_2/c) Write it the other way.Explanation / Answer
Ans a) Given V3N = 4.23m3/min
T=298K
P=2atm
R=0.0821
n3N =RT/PV3N
= 0.0821x298 /2x4.23
= 2.891 molN2/min
Now molar flow rate = n3N x V3N
= 2.891x4.23
=12.23m3 /min
Ans b) From gas equation we get
PN/Pt = n1N / nt
Here PN = 3.01atm
Pt =3.3atm
n1N = 700mol N2 /min
nt= mole fraction of A
Therefore 3.01/3.3 = 700 /nt
nt = 700x3.3/3.01
= 767.4molN2/min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.