Question 4 ol 7 Sapling Learning For the following reaction between Mohrs salt (
ID: 530737 • Letter: Q
Question
Explanation / Answer
for first part first calculate the moles of dichromate
moles of dichromate = 0.14 x 0.03 = 0.0042
1 mole dichromate reacts with 6 moles of mohrs salt
0.0042 moles dichromate reacts with 0.0042 x 6 = 0.0252 moles mohrs salt.
volume of mohrs salt = 0.0252 / 0.14
volume of mohrs salt = 0.18 L
volume of mohrs salt = 180 mL
now second part.
moles of mohrs salt = 0.14 x 0.03 = 0.0042 moles
6 moles mohrs salt reacts with 1 mole dichromate
0.0042 moles mohrs salt reacts with 0.0042 x 1 / 6 = 0.0007 moles
volume of mohrs salt = 0.0007 / 0.14 = 0.005 L
volume of mohrs salt = 5.0 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.