The minimum energy required to produce the photoelectric effect in a particular
ID: 529939 • Letter: T
Question
The minimum energy required to produce the photoelectric effect in a particular metal is 198 kJ/mol. What wavelength does this correspond to? (Remember that there are 6.022x10^23 photons/mol.) which of the following wavelengths and frequrencies would produce the photoelectric effect? 536 nm, 675 nm, 6*10^12 s^-1, 8*10^17.
I got 604 nm for the wavelength. And I chose 675 nm, 6*10^12 s^-1, 8*10^17 s^-1. But I got it wrong. My thinking was that in order to produce the photoelectric effect, the wavelength and frequency has to be stronger than the given energy. Why am I wrong? What is the correct answer?
Explanation / Answer
WL = h c / E
h = Planck Constant = 6.626*10^-34 J s
c = speed of particle (i.e. light) = 3*10^8 m/s
E = energy per particle J/photon
then
E = 198 kJ/mol * 1 mol / 6.022*10^23 * 1000 J / 1 kJ = 3.287*10^-19 J/photon
WL = (6.626*10^-34)(3*10^8 )/(3.287*10^-19)
WL = 6.047*10^-7 m
WL in nm = (6.047*10^-7)(10^9) = 605 nm
Therefore, the wavelenght must be lower than 605 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.