The estimated average concentration of NO2 in air in the United States in 2006 w
ID: 528193 • Letter: T
Question
The estimated average concentration of NO2 in air in the United States in 2006 was 0.016 ppm.
Only need the answer to part B!
Part A
Calculate the partial pressure of the NO2 in a sample of this air when the atmospheric pressure is 747 torr (99.6 kPa ).
Express your answer using two significant figures.
1.2×105
torr
Part B
How many molecules of NO2 are present under these conditions at 24 C in a room that measures 17 × 16 × 9 ft ?
Express your answer using two significant figures.
PNO2 =1.2×105
torr
Explanation / Answer
The average concentration of NO2 is 0.016
So it means 0.016 mole per 10^6 mol
Thus the fraction is 1.6*10^-8
The atmospheric pressure 747 torr
The partial pressure of NO2 is calculated as follows:
PNO2= XNO2*Patm
=1.6*10^-8*747
=1.19*10^-5 torr
--------------------------------------------------------------------
b) Ideal gas equation is as follows-
PV=nRT
n=PV/RT
Here,
P=1.19*10^-5 torr*1atm/760 torr= 1.56*10^-8 atm
V=17 × 16 × 9 ft = 2448 ft^3*28.3168L/1ft^3= 69319.53 L
R=0.08201 L atm mol^-1 K-1
T= 24 oC=297 K
Thus
n= 1.56*10^-8 atm *69319.53 L/(0.08201 L atm mol^-1K^-1*297 K)
=4.44*10^-5 mol
The number of molecules can be calculated as shown below
4.44*10^-5 mol*(6.023*10^23 molecules/mol=2.67*10^19 molecules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.