A 3.682-g sample of KClO_3 is dissolved in enough water to give 375. mL of solut
ID: 528012 • Letter: A
Question
A 3.682-g sample of KClO_3 is dissolved in enough water to give 375. mL of solution. What is the chlorate ion concentration in this solution? A) 8.01 times 10^-2 M B) 1.60 times 10^-1 M C) 1.60 times 10^-2 M D) 9.82 times 10^-3 M E) 9.82 M Automobile batteries use 3.0 M H_2 SO_4 as an electrolyte. How much 1.20 M NaOH will be needed to neutralize 225 mL of battery acid? H_2 SO_4 (aq) + 2NaOH(aq) rightarrow 2H_2 O(l) + Na_2 SO_4 (aq) A) 0.56 L B) 0.90 L C) 0.045 L D) 0.28 L E) 1.1 L What is the oxidation number of Cr in Cr_2 O_7^2-? A) +6 B) -2 C) -12 D) -7 E) +7 When the following redox equation is balanced with the smallest whole number coefficients, what is the coefficient of Sb^3+ (aq)? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 E) 6Explanation / Answer
Q14
m = 3.682 g of KClO3
V = 375 mL
find chlorate solution
mol = mass/MW = 3.682 /122.55 = 0.0300 mol
M = mol/V = 0.0300/0.375 = 0.08M
now
[ClO3-] = [KClO3] = 0.08
best answer is
A, 8*10^-2 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.