Problem 9.123 When 1.90 mol of NOCl( g ) was heated to 225 C in a 386.0 L steel
ID: 527979 • Letter: P
Question
Problem 9.123
When 1.90 mol of NOCl(g) was heated to 225 C in a 386.0 L steel reaction vessel, the NOClpartially decomposed according to the equation:
2NOCl(g)2NO(g)+Cl2(g).
The pressure in the vessel after reaction is 0.240 atm .
Part A
What is the partial pressure of each gas in the vessel after reaction?
Express your answers numerically separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What percent of the NOCldecomposed?
SubmitMy AnswersGive Up
Problem 9.123
When 1.90 mol of NOCl(g) was heated to 225 C in a 386.0 L steel reaction vessel, the NOClpartially decomposed according to the equation:
2NOCl(g)2NO(g)+Cl2(g).
The pressure in the vessel after reaction is 0.240 atm .
Part A
What is the partial pressure of each gas in the vessel after reaction?
Express your answers numerically separated by commas.
PNO, PCl2, PNOCl2= atmSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What percent of the NOCldecomposed?
percent NOCl= %SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
A)
What is the partial pressure of each gas in the vessel after reaction?
When 1.90 mol of NOCl(g) was heated to 225 C in a 386.0 L steel reaction vessel, the NOClpartially decomposed according to the equation: 2NOCl(g)2NO(g)+Cl2(g). The pressure in the vessel after reaction is 0.240 atm .
initial P
PV = nRT
P = nRT/V = (1.9*0.082*(225+273))/386 = 0.201 atm
initially
PNOCl = 0.201
PNO = 0
PCl2 = 0
after reaction
PNOCl = 0.201 - 2x
PNO = 0+2x
PCl2 = 0 + x
Pfinal = 0.240
0.201 - 2x + 0+2x + 0 + x = 0.240
x = 0.24 -0.201 = 0.039
PNOCl = 0.201 - 2x = 0.201 -2*0.039 = 0.123 atm
PNO = 0+2x = 2*0.039 = 0.078 atm
PCl2 = 0 + x = 0.039 atm
B)
% decomposition = (0.24-0.123) /(0.24) *100% = 48.75% has decomposed
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.