Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Automobile airbag is to be filled with 18.0 L of nitrogen gas 1.00 atm and 27 de

ID: 526243 • Letter: A

Question

Automobile airbag is to be filled with 18.0 L of nitrogen gas 1.00 atm and 27 degree C, what mass of NaN_2 must be decomposed? 2 NaN_2 (s) rightarrow 2 Na(s) + 3 N_2 (g) A 0.00753g B 31.7 g C 71.2 g D 352 g A 2.0 L balloon contains he gas a pressure of 1.0 at As the balloon rises in the atmosphere its volume increases to 2.2L and its pressure decreases to 0.75. Which statement is most correct? A The density of the gas in the balloon increases B The temp of the gas in the balloon decreases C the change of pressure in " " is directly proportion to the change in volume. D the average kinetic energy of the molecules in the balloon remains constant. What is the rate of decomposition of chromate (CrO_4^-) if the rate of formation of dichromate ion (Cr_2 O_2^2-) is 0.30 M middot s^-1? 2 CrO_4^2- (aq) + 2H^+ (aq) rightarrow Cr_2 O_2^2- (aq) + H_2 O(l) A 0.15 M middot s^-8 B 0.30 M middot s^-1 C 0.60 M middot s^-1 D 1.20 M middot s^-1

Explanation / Answer

36)

1st calculate the mol of N2 gas

Given:

P = 1.00 atm

V = 18.0 L

T = 27.0 oC = (27.0+273) K = 300 K

use:

P * V = n*R*T

1.00 atm * 18.0 L = n * 0.0821 atm.L/mol.K * 300.0 K

n = 0.7308 mol

from given reaction,

mol of NaN2 = (2/3)*mol of N2

= (2/3)*0.7308 mol

= 0.4872 mol

Molar mass of NaN2,

MM = 1*MM(Na) + 2*MM(N)

= 1*22.99 + 2*14.01

= 51.01 g/mol

mass of NaN2 = mol of NaN2 * molar mass of NaN2

= 0.4872 mol * 51.01 g/mol

= 24.9 g

Answer: 24.9 g

unfortunately, none of answers matches

I am allowed to answer only 1 question at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote