The molar mass of carbon dioxide, CO 2 , and molecular oxygen, O 2 , are 44 g an
ID: 525220 • Letter: T
Question
The molar mass of carbon dioxide, CO2 , and molecular oxygen, O2 , are 44 g and 32 g respectively. Which statement is true?
At STP, a mole of CO2 occupies more volume than a mole of O2
A mole of CO2 contains more molecules than a mole of O2
A mole of CO2 is heavier than a mole of O2
A mole of CO2 react with a mole of O2
1.At STP, a mole of CO2 occupies more volume than a mole of O2
2.A mole of CO2 contains more molecules than a mole of O2
3.A mole of CO2 is heavier than a mole of O2
4.A mole of CO2 react with a mole of O2
Explanation / Answer
Density = mass / volume
One mole of carbon dioxide 44 g occupies 22.4 L at STP
One mole of oxygen 32 g occupies 22.4 L at STP
Density of CO2 = 44 g / 22400 cm3 = 1.96 x 10-3 g/cm3
Density of O2 = 32 g / 22400 cm3 = 1.43 x 10-3 g/cm3
therefore answer is 3
A mole of CO2 is heavier than a mole of O2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.