A 500 ml sample of a gas was found to have a pressure of 1.0 atm at 25 degree C.
ID: 524905 • Letter: A
Question
A 500 ml sample of a gas was found to have a pressure of 1.0 atm at 25 degree C. What will be the new volume if the temperature is change to 50 degree C ar constant pressure. A 2.00 L sample of Nitrogen at 25.0 degree C was found have a pressure of 1.00 atm. How many moles of gas are present and what is the mass of the gas in grams? The total pressure in a mixture of Nitrogen and Chlorine gas was found to be 1.65 atm. if the partial pressure of Nitrogen was 0.65 atm, what is the partial pressure of chlorine gas. Octane, C_8H_18, is a flammable hydrocarbon. It undergoes a combustion reaction (with oxygen gas) to produce Carbon dioxide and water. Write a balanced chemical equation for this reaction How many mole of oxygen is consumed if 0.050 mol of Octane undergoes Combustion?Explanation / Answer
Q8.
i)
V = 50 mL gas
P1 = 1 atm , T1 = 25°C
find new vol., V2 = ? if P is constant and T2 = 50°C
V1/T1 = V2/T2
50/(273+25) = V2/(50+273)
V2 = 50/(273+25)*(50+273)
V2 = 54.1946 mL
iii)
V = 2 L of N2, T = 25°C = 298K, P = 1 atm
P V= nRT
n = PV/(RT)
n = (1*2)/(0.082*298) = 0.0818464 mol of N2
mass = mol*MW = 0.0818464*28 = 2.291699 g of N2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.