A chemist performed a reaction between a phenylmagnesium bromide, (0.571 g) and
ID: 524882 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
For the given grignard coupling reaction,
(a) moles phenylmagnesium bromide = 0.5371 g/181 g/mol = 0.00297 mol
moles benzophenone = 0.4997 g/182 g/mol = 0.0027 mol
as moles of benzophenone is lower, this is the limiting reactant
(b) Theoretical yield = 0.0027 mol x 260 g/mol = 0.702 g
percent recovery = 0.410 x 100/0.702 = 58.40%
(c) percent yield = 0.246 x 100/0.702 = 35.04%
(d) the solid obtained is impure and has unreacted benzophenone in it, whic lowers its melting point
The Rf of 0.2 is for the product alcohol and the Rf of 0.75 is for the benzophenone in the mixture in the given tlc
Recrystallization of the crude would yield a pure compound melting at the correct 260 oC.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.