A. Synthesis 1. Mass of salicylic acid (g) 2. Theoretical yield of aspirin (g) C
ID: 524365 • Letter: A
Question
A. Synthesis 1. Mass of salicylic acid (g) 2. Theoretical yield of aspirin (g) Calculation for Theoretical Yield of aspirin: 3. Experimental Yield of aspirin (g) 4. Percent Yield, based only on mass (%) Aspirin (80.2 g/mol) is prepared by reacting salicylic acid (138.1 g/mol) with acetic anhydride (102.1 g/mol) according to the reaction scheme seen in figure 2. However, often in organic synthesis a sample is not completely pure due to side reactions or residual reactants found in your product. Once the aspirin is synthesized in this experiment, we will attempt to quantitate the percent yield and the purity of the aspirin through the use of an acid-base titration.Explanation / Answer
Salicylic aicd + Acetic anhydride ------------> Aspirin + acetic acid
Mass of salicylic acid = 2.001 g.
Molar mass of salicylic acid = 138.1 g/mol
Number of moles of salicylic acid = mass / molar mass = 2.001 / 138.1 = 0.0145 mol
From the balanced equation,
1 mol salicylic acid froms 1 mol aspirin
then, 0.0145 mol salicylic acid forms 0.0145 mol aspirin
Therefore, theoretical yield of aspirin = 0.0145 * 180.2 = 2.613 g.
% Yield = (Actual yield / Theretical yield) * 100 = (1.103 / 2.613) * 100 = 42.2 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.