A sample containing 0.0500 mol of Fe_2(SO_4)_3 is dissolved in enough water to m
ID: 524199 • Letter: A
Question
A sample containing 0.0500 mol of Fe_2(SO_4)_3 is dissolved in enough water to make 1.00 L of solution. This solution contains hydrated SO^2-_4 and Fe(H_2 O)^3+_6 ions. The latter behaves as an acid according to the equation: Fe (H_2 O)^3+_6 (aq) doubleheadarrow Fe (H_2 O)_5 OH^2+ (aq) + H^+ (aq) Calculate the expected osmotic pressure of this solution at 25 degree C if this acid dissociation is negligible. The actual osmotic pressure is of the solution is 6.80 atm at 25 degree C. Calculate the K_a for the acid dissociation reaction of Fe (H_2 O)^3+_6, assuming no ions cross the semipermeable membrane.Explanation / Answer
Fe3+ + 6H2O « Fe(OH)63+ .........................(2)
Fe2(SO4)3 = 0.0500 moles
Volume of solution = 1.0L
No. of moles of (SO4 2- ) ions a sper equation (1) = 3 x 0.0500 moles = 0.15 mole
n (Fe(H2O)63+ ) as per equation (2)= 0.1 mole
Totalno. Of moles in solution : 0.15 + 0.1 = 0.25 moles
Osmotic Pressure OP = CRT
OP = 0.25 moles x 0.08206 atm. L./mol.K x 298K
Oamotic Pressure= 6.11 atm ................(3)
b) Fe(H2O)63+ (aq) « Fe(H2O)5OH2+ (aq) + H+(aq)
i = vint hoff’s factor
i = P/OP
i = 6.8 atm/6.11 atm = 1.11 .................(4)
a = dissociation degree
a= (i-1)/(n-1);
n = 2 ions
a = 0.11 – dissociation degree
Ka = a.C2
Ka = 6 x 10-4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.