The specific heat capacity of silver is 0.24 J-g^-1 degree C^-1, What amount of
ID: 523983 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
2. The specific heat is the amount of heat per unit mass required to raise the temperature bu one degree celsius.The relationship between heat and temperature chnage is usually expressed in the form:
Q(heat added) = c(specific heat) * m(mass) *chnage in temperature in degree celsius
q = 0.24 J/g 0C * 12.4 g * (35-20) 0C
q = 0.24 J*12.4*150C = 44.64 Joules
3.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.