Schweizer\'s reagent is a copper complex used for dissolution of cellulose. It i
ID: 523387 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
a)
A = e*l*M
A = (3*10^4)(2)*M
T = 24.5%
A = 2 - log10 %T
A = 2 - log(24.5) = 0.6108
find M
A = (3*10^4)(2)*M
0.6108 = (3*10^4)(2)*M
M = (0.6108 ) /((3*10^4)(2)) = 0.00001018mol/L
now, change to mass
mol in 1 L = 0.00001018 mol
MW of Hydrate = CuSO4 + 5H2O = 159.609 + 5*18 = 249.609 g/mol
mass = mol*MW = (0.00001018)(249.609 ) = 0.00254 g of CusO4*5H2O
b)
find % T for a solution with
L = 1 cm
For the same data, find "l"
A = e*l*M
A = (3*10^4)(1)(0.00001018)
A = 0.3054
now change to T
A = 2 - log10 %T
0.3054 = 2- log(T%)
T% = 10^-((0.3054 -2)) = 49.9%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.