Magnesium reacts with sulfuric acid to produce magnesium sulfate and hydrogen. I
ID: 522951 • Letter: M
Question
Magnesium reacts with sulfuric acid to produce magnesium sulfate and hydrogen. If we start with 1.4 grams of magnesium and 8.1 grams of sulfuric acid: a. How many of hydrogen can be produced? b. If the actual yield of hydrogen is 0.600 grams what is the percent yield? C. How many grams of excess reagent are remaining at the end of the reaction? When 75.0 grams of grams of ammonia, 90.0 grams of carbon dioxide and 61.0 grams of water are reacted to form ammonium carbonate, what is the limiting reactants and how many grams of product will be formed?Explanation / Answer
Solution
Mg(s) + H2SO4 (aq) ----> MgSO4(aq) + H2(g)
Moles of Magnesium = 1.4/ 24.3 = 0.0576 moles
moles of H2SO4 = 8.1/98= 0.0826 moles
Now
a) Moles of H2 produced = 0.0576
Mass = 0.0576*2 = 0.1152 grams
b) Percentage Yield = 0.1152/0.06 = 1.92 = 192%
c) Excess Reagent ( H2SO4) = 0.0826-0.0576 = 0.025
Mass = 0.025*98= 2.45 grams
d) NH3 = 25grams = 1.47 moles
CO2= 90g = 2.045 moles
H2O= 61g = 3.388 moles
2NH3 + CO2 + H2O = (NH4)2CO3
Limiting Reagent is NH3
Moles of Product formed = 1.47/2 = 0.735 moles
Mass = 0.735*96 = 70.56 grams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.