As an FDA physiologist, you need 0.700 L of formic acid- formate buffer with a p
ID: 522660 • Letter: A
Question
As an FDA physiologist, you need 0.700 L of formic acid- formate buffer with a pH of 3.74. a) What is the required buffer component concentration ratio? b) How do you prepare this solution from stock solutions of 1.0 M HCOOH and 1.0 M NaOH? c) What is the final concentration of HCOOH in this solution? A bioengineer preparing cells for cloning bathes a small piece of rat epithelial tissue in a TRIS buffer. The buffer is made by dissolving 43.0 g of TRIS (Pk_b = 5.91) in enough 0.095 M HCI to make 1.00 L of solution. What is the molarity of TRIS and the pH of the buffer?Explanation / Answer
Q1.
V = 0.7 L
acid formate buffer
pH = 3.74, for the acid, pKa = 3.75
a)
find ratio of buffer
pH = pKa + log(formate / formic acid)
3.74 = 3.75 + log(formate/formic acid)
formate / formic acid = 10^(3.74-3.75) = 0.98 or approx 1, meaning
[ formate ] = [formic acid ]
b)
how to prepare from
1 M of acid, 1 M of base
so
we need 1:1 ratio, meaning that acid = formate
add the next:
0.700 / 3= 0.23333 L
add 0.23333*2 = 0.46666 L of acid solution
add 0.23333 L of base solution
mol of acid reacts with mol of base
ratio is now 2 mol of acid : 1 mol of base, after reaction
2 mol of acid - 1 mol of base = 1 mol of acid left
0 mol of conjugate + 1 mol of base = 1 mol of conjugate left
so this will have now:
1 : 1 ratio with respect to formic acid and formate
c)
final concentration of acid in this solution is:
0.46666*1 = 0.46666 mol of acid initially
0.23333*1 = 0.23333 mol of base initially
after reaction
0.23333 mol of acid left
0.23333 mol of conjguate formed
Final volume is 1 Liter so
M = mol/V = 0.23333/0.7 = 0.3333 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.