Print LCalculelor Periodic Table Question 17 of 23 Sapling Learning When the oxi
ID: 520906 • Letter: P
Question
Print LCalculelor Periodic Table Question 17 of 23 Sapling Learning When the oxide of generic metal Mis heated at 25.0 c, only a negligible amount of Mis produced. MO AG 291.5 kJ /mol When this reaction is coupled to the conversion of graphite to carbon dioxide, it becomes spontaneous, What is the chemical equation of this coupled process? Show that the reaction is in equilibrium. include physical states, and represent graphite as C(s Ms co, What is the thermodynamic equilbrium constant for the coupled reaction? o Previous 8 coue ip s View solution Check Answer O Next ExitExplanation / Answer
MO2 = M + O2 dG = 291.5
C(s) + O2(g) = CO2(g) dG = 394.36
combination:
MO2+C(s) + O2(g) = CO2(g) + M + O2 dG =291.5 394.36
cancel common terms
MO2(s)+C(s) = CO2(g) + M(s) dG = -102.86 kJ/mol
now,
dG = -RT*ln(K)
-102.86 *10^3 = (8.314*298*ln(K)
ln(K) = (102.86 *10^3)/(8.314*298)
K = exp(41.51) = 1.06*10^18
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.