My data: -molar mass of stearic acid (g/mol) : 284.5 g/mol -density of stearic a
ID: 519637 • Letter: M
Question
My data:
-molar mass of stearic acid (g/mol) : 284.5 g/mol
-density of stearic acid (g/cm^3) : 0.94 g/cm^3
-# drops per ml : 82(trial 1), 83(trial 2), 83(trial3)
- concentration of stearic acid solution (g/L) : 0.0246 g/l
-# drops to form monolayer (drops/monolayer): 36 (trial 1), 34 (trial 2)
- watch glass diameter(cm): 9.9cm
1. volume of one drop (mL/drop)- determine the volume of one drop delivered by the pipet based on the average number of drops per mL. (the average number of drops is 82.66drops/mL)
Explanation / Answer
1.
1 ml = 82.66 drop then
1 drop = 1 X 1 / 82.66 = 0.0121 ml
volume of 1 drop = 0.0121 ml / drop
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.