Heat of fusion (delta H_fus) is used for calculations involving a phase change b
ID: 519440 • Letter: H
Question
Heat of fusion (delta H_fus) is used for calculations involving a phase change between solid and liquid, with no temperature change. For H_2O, delta H_fus = 6.02 kJ/mol. Specific heat capacity (C) is used for calculations that involve a temperature change, but no phase change. For liquid water, C = 4.184 J/(g. degree C). Heat of vaporization (delta H_vap) is used for calculations involving a phase change between liquid and gas, with no temperature change. For H_2O, delta H_vap = 40.7 kJ/mol. How much heat is required to melt 71.5 g of ice at its melting point? Express your answer numerically in kilojoules. kJ This question will be shown after you complete previous question(s). This question will be shown after you complete previous question(s).Explanation / Answer
Amount of heat required,Q= mL
Where m= mass of ice =71.5 g
L=heat of fusion of water=6.02(kJ/mol)*(10^3J/kJ)*(1mol/18g)=334.4 J
Plug the values We get,Q=71.5*334.4=23.9 *10^3 J
Q=23.9kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.