e Print Calculator Periodic Table Question 6 of 19 a Sapling Learning Map A0.513
ID: 516945 • Letter: E
Question
e Print Calculator Periodic Table Question 6 of 19 a Sapling Learning Map A0.513 mol sample of son(g) initially at 298 K and 1.00 atm is held at Type of gas constant volume (Cvm) Molar heat capacity at constant volume while enough heat is applied to raise the temperature of the gas by 11.7 K. atoms 3/2R Assuming ideal gas behavior, calculate the amount of heat in joules (q) linear 5AR molecules required to affect this temperature change and the total change in internal energy, AU. Note that some books use AE as the symbol for nonlinear 3R internal energy instead of AU. molecules where R is the ideal gas constant Number J AU o Previous 8 Give up s view solison 2 check Answer o Ned aEet HintExplanation / Answer
According to the first law of thermodynamics,
Internal energy = heat + work
or, dU = dQ - pdV .... (1)
In this case since the volume is kept constant, (dV=0) there's no work performed by the system so,
dU = dQ
Now we know that,
dQ = nCvdT .......... (2)
SO2 is a linear molecule, it's given to us that Cv,m = 5/2R
It's also given that n = 0.513 mols and dT = 11.7K
Substituting these values in (2), we get:
dQ = 0.513 mols X 5/2 X 8.314JK-1mol-1 X 11.7K
dQ = 124.75 J
As we've seen in equation (1),
dU = dQ, thus
dU = 124.75 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.