Magnesium reacts with aqueous HCI according to the following balanced equation:
ID: 516033 • Letter: M
Question
Magnesium reacts with aqueous HCI according to the following balanced equation: Mg(s) + 2HCl(aq) rightarrow H_2(g) + MgCl_2(aq) When 0.0500 g of temperature of the ammonium is added to 100.0 g solution in a coffee cup calorimeter, the temperature of the solution increases from 22.21degree C to 24.46degree C. a) Is this reaction endothermic or exothermic? b) What the heat gained by the solution in this reaction (ie q_solution) in joules? c) How many moles of magnesium are consumed when the reaction proceeds to complete d) What is the Delta H rxn a written above in kJ/mol?Explanation / Answer
The question here seems confusing.
You have provided a reaction in which Mg is reacting, but the statement written below the reaction is altogether different. Here I am assuming that 0.05 g of Mg is added to 100 g of HCl solution.
(a)
The reaction is exothermic because heat is released which causes increase in the temp.
(b)
qsol = M*C*dT = (100*0.05)*4.20*(24.46-22.21) = 47.25 J
(c)
Moles of Mg consumed = Mass taken / MW = 0.05/24.3 = 0.002 moles
(d)
dHrxn = Heat evolved/Moles of Mg = 47.25/0.002 = 23.625 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.