An unknown amount of a compound with a molecular mass of 287.27 g/mol is dissolv
ID: 515246 • Letter: A
Question
An unknown amount of a compound with a molecular mass of 287.27 g/mol is dissolved in a 10-mL volumetric flask. A 1.00-mL aliquot of this solution is transferred to a 25-mL volumetric flask and enough water is added to dilute to the mark. The absorbance of this diluted solution at 325 nm is 0.518 in a 1.000-cm cuvette. The molar absorptivity for this compound at 325 nm is element_325 = 6657 M^-1 cm^-1. (a) What is the concentration of the compound in the cuvette? (b) What is the concentration of the compound in the 10-mL flask? (c) How many milligrams of compound were used to make the 10-mL solution?Explanation / Answer
a)
Absorbance=molar absorptivity×path length ×concentration
Concentration=Absorbance/(molar absorptivity × path length)
= 0.518/(6657 M^-1Cm^-1×1CM )
= 7.78×10^-5M
b) 1 ml taken from 10ml flask and diluted to 25ml
So, dilution = 25/1 = 25time
concentration in10ml flask = 25×7.78×10^-5M=1.94× 10^-3M
c) Concentration = 1.94×10^-3M
No of mol = (1.94×10^-3/1000)×10
= 1.94×10^-5
Molar mass = 287.27g/mol
Mass = 1.94×10^-5 × 287.27
= 5.57×10^-3g
=5.57mg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.