Will give good rating for the correct answer Secure https:// masteringchemistry.
ID: 515027 • Letter: W
Question
Will give good rating for the correct answer Secure https:// masteringchemistry.com/ 76869916 session Dr. Hayden's CHM 145 TR 3 PM Winter 2017 Help I Close CH 20 HW tem 8 Resources previous l 8 of 10 l next Item 8 Part A At 8:00 A.M., a patient receives a 2.9 ug dose of I-131 If the nuclide has a half life of eight days, what mass of the nuclide remains in the patient at 7:00 PM. the next day? (Assume no excretion of to treat thyroid cancer. the nuclide from the body.) Express your answer using two significant figures. mass Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
[A]o = 2.9 ug
t = 24+11 = 35 hr
half life = 8 days = 8*24 hr = 192 hr
Given:
use relation between rate constant and half life of 1st order reaction
k = (ln 2) / k = 0.693/(half life)
= 0.693/(192)
= 3.609*10^-3 hr-1
Given:
[A]o = 2.90 ug
use integrated rate law for 1st order reaction
ln[A] = ln[A]o - k*t
ln[A] = ln(2.90) - (3.609*10^-3)*35
ln[A] = 1.065 - 0.1263
ln[A] = 0.94
[A] = 2.56 ug
Answer: 2.56 ug
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.