When you have selected your answer to each question, black pencil. Make a heavy,
ID: 514865 • Letter: W
Question
When you have selected your answer to each question, black pencil. Make a heavy, full mark, but no stray marks. If you There is only one correct answer to each question. Any quest be counted. Your score is based solely on the number of questions you Benzene, C_6 H_6, reacts with oxygen, O_2, to form CO_2 and H_2 O. How much O_2 is required for the complete combustion of 1.0 mol C_6 H_6? (A) 6.0 mol (B) 7.5 mol (C) 9.0 mol (D) 12 mol A 10.00 g sample of a soluble barium salt is treated with an excess of sodium sulfate to precipitate 11.21 g BaSO_4 (M= 233.4). Which barium salt is it? (A) BaCl_2 (M = 208.2) (B) Ba(O_2 CH)_2 (M = 227.3)Explanation / Answer
Q1.
mol of C6H6 = 1
the reaction
C6H6 + O2 = CO2 + H2O
C6H6 + 15/2O2 = 6CO2 + 3H2O
then
ratio is 1: 7.5 mol of O"
so
choose B
Q2
m = 10 g of BaSalt
BaSO4 precipitates
mol = mass/MW = 11.21/233.4 = 0.0480 mol of Ba+2
so
mass of Ba = 0.0480*137.327 = 6.591696 g
= 10-6.591696 = 3.408304 g of salt
if
Cl --> 3.408304 / 70.5 = 0.04834 mol of Cl2
0.0480 : 0.04834
this is a good ratio
Ba:2Cl --< BACl2 salt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.