The IR (infrared) spectra of two pure compounds (0.020 M compound A in solvent,
ID: 514674 • Letter: T
Question
The IR (infrared) spectra of two pure compounds (0.020 M compound A in solvent, and 0.020 M compound B in solvent) are shown to the right The path length of the cell is 1.00 cm. Note that the y axis in the spectra is transmittance rather than absorption, so that the wavenumbers at which there is a dip in the curve correspond to absorption peaks. A mixture of A and B in unknown concentrations gave a percent transmittance of 48.1% at 2976 cm^-1 and 40.7% at 3030 cm^-1. What are the concentrations of A and B in the unknown sample?Explanation / Answer
formulas :
1) A = E b C
2) A = -log T
molar extinction coefficient
equation:
0.3904 = 23 A + 1.6 B -----------------> (1)
0.3178 = 6 A + 19 B ------------------(2)
A = 0.016 M ---------------------> answer
B = 0.012 M ---------------------> answer
wave number 0.020 A 0.020 B unknown 3030 A = 0.456 A = 0.0315 0.3904 2976 A = 0.119 A = 0.377 0.3178Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.