A 4.5 kg piece of metal alloy requires 183 kilojoules of energy to raise it from
ID: 512600 • Letter: A
Question
A 4.5 kg piece of metal alloy requires 183 kilojoules of energy to raise it from 27 to 92 degrees centigrade at a constant pressure of 1 atmosphere. What is the constant-pressure heat capacity, c_p, of this metal in units of J/(g C) if the heat capacity is constant over this temperature range ? Answer Format: X.XXX _________ A metal rod has a length of 0.1 m at 20 degree C. If the thermal expansion coefficient of this metal is 25.0 times 10^-6 degree C^-1 determine the new length of the rod after it is heated from 20 to 100 degree C. 0.0998 m 0.12 m 0.102 m 1.002 m 0.1000 m 0.9998 m 0.1002 mExplanation / Answer
1)
Q = 183 KJ = 183000 J
Tf = 92 oC
Ti = 27 oC
m = 4.5 Kg = 4.5*1000 g = 4500 g
use:
Q = m*Cp*(Tf - Ti)
183000 = 4500 * Cp * r: 0.626 J/goC(92 - 27)
Cp = 0.626 J/goC
Answer: 0.626 J/goC
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.