Use the ideal gas law to calculate an unknown property. A sample of Kr gas has a
ID: 511681 • Letter: U
Question
Use the ideal gas law to calculate an unknown property. A sample of Kr gas has a volume of 723 mL, has a pressure of 447 mm Hg, and is at a temperature of 6.60 degree C. Calculate the amount (in moles) of Kr in the gas sample. Use Avogadro's law to calculate volume. A sample of gas contains 0.140 mol of C_2H_4(g) and 0.140 mol of Br_2(g) and occupies a volume of 9.62 L. The following reaction take place: C_2H_4(g) + Br_2(g) rightarrow CH_2BrCH_2Br(g) Calculate the volume of the sample after the reaction takes place (assume temperature and pressure are constant). LExplanation / Answer
PV = nRT
where:
P is the pressure of the gas = 0.588 atm
V is the volume of the gas = 0.723 Liter
n is the amount of substance of gas (in moles)
R is gas constant = = 0.0821 L atm K-1 Mol-1
T is the absolute temperature of the gas = 273 + 6.6 = 279.6 K
Substitute the values and find n
n = PV /RT
n = 0.588 x 0.723 / 0.0821 x 279.6 = 0.01852 Moles
Question 2
Balanced equation:
C2H4 + Br2 ===> CH2BrCH2Br
After reaction 0.14 mole of product will be formed
Let us find the initial pressure
n = 0.14 + 0.14 = 0.28
V = 9.62 L
T = 273 K
P = 0.28 x 0.0821 x 273 / 9.62
P1 = 0.652 atm
Final pressure will be half of the amount in intial pressure since it produces 0.14 Mole product
P2 = 0.326
V1 = 9.62 L
P1V1 = P2V2
V2 = 0.652 x 9.62 / 0.326 = 19.24 Liter
Hence volume after reaction takes place is 19.24 Liter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.