24.0 g of nitrogen gas react with an excess of hydrogen gas to give an actual yi
ID: 511430 • Letter: 2
Question
24.0 g of nitrogen gas react with an excess of hydrogen gas to give an actual yield of 3.85 g NH3. What is the percent yield for this reaction? N2(g)+3H2(g)-->2NH3(g)24.0 g of nitrogen gas react with an excess of hydrogen gas to give an actual yield of 3.85 g NH3. What is the percent yield for this reaction? N2(g)+3H2(g)-->2NH3(g)
24.0 g of nitrogen gas react with an excess of hydrogen gas to give an actual yield of 3.85 g NH3. What is the percent yield for this reaction? N2(g)+3H2(g)-->2NH3(g)
Explanation / Answer
we cans ee that 1 mole of N2 gives 2 mols of NH3
or 24/28 mols of nitrogen will give ..... x moles
x moloes = (24/28) X 2 = 1.71 mols (molecular weight of nitrogen = 28)
or moles theoritical yield = 1.71 X 17 = 29.1 g (molecular weight of NH3 = 17)
and practical yield = 3.85g
and we know that % yield = (practical yield / theoretical yield) X 100
= (3.85/29.1) X 100
13.23 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.