Describe the preparation of 4.00 L of 0.290 M KMnO4 from the solid reagent. ____
ID: 511029 • Letter: D
Question
Describe the preparation of
4.00 L of 0.290 M KMnO4 from the solid reagent.
_____ g KMnO4
4.00 L of 0.290 M HClO4, starting with a 9.00 M solution of the reagent.
_____ mL of 9.00 M HClO4
350 mL of a solution that is 0.0520 M in I-, starting with MgI2.
_____ g MgI2
350 mL of 1.30% (w/v) aqueous CuSO4 from a 0.287 M CuSO4 solution.
_____ mL of the 0.287 M solution
2.50 L of 0.222 M NaOH from the concentrated commercial reagent [50% (w/w), sp gr 1.525].
_____ mL of the concentrated reagent
4.00 L of a solution that is 29.0 ppm in K+, starting with solid K4Fe(CN)6.
_____ mg K4Fe(CN)6
a.4.00 L of 0.290 M KMnO4 from the solid reagent.
_____ g KMnO4
Explanation / Answer
a)
moles of KMnO4 = Molarity x volume
= 0.290 x 4
= 1.16
mass of KMnO4 = 1.16 x 158 = 183.3 g
mass of KMnO4 = 183.3 g
b)
M1 V1 = M2 V2
4 x 0.290 = 9 x V
V = 0.129L
volume of HClO4 = 129 mL
c)
350 mL of a solution that is 0.0520 M in I-, starting with MgI2.
moles of MgI2 = 2 x 0.0520 x 0.350 = 0.0364
mass of MgI2 = 10.12 g
d)
350 mL of 1.30% (w/v) aqueous CuSO4 from a 0.287 M CuSO4 solution.
1.30 g in 100 mL
? g in 350 mL
mass = 4.55 g
moles = 4.55 / 159.6 = 0.0285
0.0285 = 0.287 x V
V = 99.3 mL
volume = 99.3 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.