The Nernst equation relates a nonstandard potential, E, to the standard potentia
ID: 510781 • Letter: T
Question
The Nernst equation relates a nonstandard potential, E, to the standard potential, E, and the reaction quotient, Q, by E=E2.303RTnFlogQ=E0.0592 VnlogQ where R=8.314 J/(molK), T is the Kelvin temperature, n is the number of moles of electrons transferred in the reaction, and F=96,485 C/mol e.
Part A
At 68.0 C , what is the maximum value of the reaction quotient, Q, needed to produce a non-negative E value for the reaction SO42(aq)+4H+(aq)+2Br(aq)Br2(aq)+SO2(g)+2H2O(l) In other words, what is Q when E=0 at this temperature? Express your answer numerically to two significant figures.
From each of the following pairs of substances, use data in Appendix E in the textbook to choose the one that is the stronger reducing agent.
Fe(s) or Mg(s).
or .
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Ca(s) or Al(s).
or .
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
H2 (g, acidic solution) or H2S(g).
(, acidic solution) or .
H2S(g)
Cl2(g) or Br2(l).
or .
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Zn2+(aq) or Cd2+(aq).
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
Cl2(g) or ClO3(aq).
or .
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
H2O2(aq) or O3(g).
or .
From each of the following pairs of substances, use data in Appendix E in the textbook to choose the one that is the stronger reducing agent.
Fe(s) or Mg(s).
or .
Fe(s) Mg(s)SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Ca(s) or Al(s).
or .
Ca(s) Al(s)SubmitMy AnswersGive Up
Part C
H2 (g, acidic solution) or H2S(g).
(, acidic solution) or .
H2 (g, acidic solution)H2S(g)
Cl2(g) or Br2(l).
or .
Cl2(g) Br2(l)SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Zn2+(aq) or Cd2+(aq).
Zn2+(aq) Cd2+(aq)SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
Cl2(g) or ClO3(aq).
or .
Cl2(g) ClO3(aq)SubmitMy AnswersGive Up
Part D
H2O2(aq) or O3(g).
or .
H2O2(aq) O3(g)Explanation / Answer
Ans (A)- E=E2.303RT /nF x(logQ)
is the nernst equation -
given that -
T = 68 degree celcius = 273 + 68 = 341 kelvin
n = no of moles
for the given reaction n = 2
standard potential for the given reaction is
E0(degrees) = -.87 V
so putting the following terms in the equation =
0 = -.87 - (8.31 J /(mol K) x 341 K x2.303 ) / (2 x 9.65 x 10x4 C ) x log Q
Q = 1.821x10-26
Mg(s) is stronger reducing nature
Ans (B) Ca is stronger reagent than Al
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.