Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An experiment calls for 0.327 g of potassium chloride (KC1). How many milliliter

ID: 509460 • Letter: A

Question

An experiment calls for 0.327 g of potassium chloride (KC1). How many milliliters of 0.217 M KC1 are required? How many grams of lithium chloride (LiCl) should be added to a 100.0-mL volumetric flask to prepare 0.0347 M LiCl when the flask is filled to the mark with water? You wish to prepare 0.172 M HBr from a stock solution of hydrobromic acid that is 6.57 M. How many milliliters of the stock solution do you require to make up 1.00 L of 0.172 M HBr? How many milliliters of 0.0750 M H2SO4 (sulfuric acid) are required to react with 4.10 g of sodium hydrogen NaHCO_3, according to the following equation? H_2SO_4(aQ) + 2 NaHCO_3(aq) rightarrow 2 Na_2SO_4(aq) + 2 H_2SO_4 A sample of krypton gas occupies 34.7 L at 31 degree C and 743 torr. What is the volume of this krypton gas at STP An experiment calls for 5.34 mol nitrogen, N_2. What volume will this be, if the gas volume is measured at 39

Explanation / Answer

4) Molarity = (W/MW) (1000 / V in mL)

0.217 = (0.327 / 74.55) (1000 / V)

1000/ V = 49.47

V = 20.21 mL

20.21 mL solution required

5) Molarity = (W/MW) (1000 / V in mL)

0.0347 = (W / 42.39) (1000 / 100)

W / 42.39 = 0.00347

W = 0.147

mass of LiCl required = 0.147 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote