A particular reactant decomposes with a half-life of 109 s when its initial conc
ID: 509279 • Letter: A
Question
A particular reactant decomposes with a half-life of 109 s when its initial concentration is 0.324 M. The same reactant decomposes with a half-life of 225 s when its initial concentration is 0.157 M.
Determine the reaction order.
What is the value and unit of the rate constant for this reaction?
So then
A reactant decomposes with a half-life of 171 s when its initial concentration is 0.322 M. When the initial concentration is 0.522 M, this same reactant decomposes with the same half-life of 171 s.
What is the order of the reaction?
What is the value and unit of the rate constant for this reaction?
Explanation / Answer
if concentration = 0.324 M
t(1/2) = 109 s
concentration = 0.157 M
t(1/2) = 225 s
so t(1/2) is inversly proprotional to concentration
which indicates reaction is second order.
for second order
t1/2 = 1 /K[A]
K = 1/[A]t1/2
K = 1 / 0.324 x 109
K = 1 / 35.316
K = 2.83 x 10-2 M-1s-1
for second order K = M-1 s-1
2) if concentration = 0.322 M
t1/2 = 171 s
concentration = 0.522 M
t1/2 = 171 s
means t1/2 is independent on concentration
it indicates first order reaction.
K = 0.693 / t1/2
K = 0.693 / 171
K = 4.05 x 10-3 s-1
K = s-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.