You are asked to prepare 3.4 L of a HCN/NaCNbuffer that has a pH of 9.69 and an
ID: 508533 • Letter: Y
Question
You are asked to prepare 3.4 L of a HCN/NaCNbuffer that has a pH of 9.69 and an osmotic pressure of 1.59 atm at 298 K. What masses of HCN and NaCN should you use to prepare the buffer? (Assume complete dissociation of NaCN.)
I have attempted this multiple times and I have yet to obtain the correct answer. My answers have been: 1.5 grams of HCN and 8.2 grams of NaCN, .74 grams of HCN and 4.1 grams of NaCN, 1.5 grams of HCN and 8.1 grams of NaCN, .85 grams of HCN and 4.6 grams of NaCN, .50 grams of HCN and 2.7 grams of HCN.
None of these have been deemed correct. Any help is greatly appreciated.
Explanation / Answer
pKa for HCN = 9.31
pH = pKa + log { [salt] / [acid] }
9.69 = 9.31 + log { [salt] / [acid] }
log { [salt] / [acid] }= 9.69 – 9.31
log { [salt] / [acid] }= 0.38
[salt] / [acid] = 100.38
[salt] / [acid] = 2.40
[salt] = 2.40 [acid]
= i M R T
1.59 = (2) (M) (0.082) (298)
M = 1.59 / { (2) (0.082) (298) }
M = 0.0325 M
So, the molarity of the buffer is 0.0325 M
[salt] + [acid] = 0.0325
2.40 [acid] + [acid] = 0.0325
3.40 [acid] = 0.0325
[acid] = 0.0325 / 3.40 = 0.0096 M
Now,
[salt] + [acid] = 0.0325
[salt] = 0.0325 - [acid]
[salt] = 0.0325 – 0.0096
[salt] = 0.0229 M
Volume = 3.4 L
Moles of NaCN = 0.0229 M x 3.4 L = 0.07786 moles
Moles of HCN = 0.0096 M x 3.4 L = 0.03264 moles
Molar mass of HCN = 27.03 g/mol
So, 1 mole of HCN = 27.03 g
0.03264 moles of HCN = 0.03264 x 27.03 g = 0.88 g
Molar mass of NaCN = 49.01 g/mol
So, 1 mole of NaCN = 49.01 g
0.07786 moles of NaCN = 0.07786 x 49.01 g = 3.82 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.