Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The concentration of iron in a solution is 0.0400 mg/mL. A new solution is prepa

ID: 508458 • Letter: T

Question

The concentration of iron in a solution is 0.0400 mg/mL. A new solution is prepared from this solution by diluting 5.00 mL of the original solution to a final volume of 50.00 mL. What is the concentration of iron in the diluted solution? A solution is determined to have a concentration of 0.0912 mg mL of iron How many milligrams of iron are contained in 100.00 mL of this solution? Graph the following data using correct graphing procedure .See pp. 578-379 in your lab book. Has the graph fill as much of the paper as possible, give the graph a title. label the axes with a label and units, draw the best straight line through the points hung a straight edge, and calculate the slope of the line Plot absorbance on the y axis and concentration on the x axis. Attach the graph to this paper. Using your graph, determine the concentration of a solution with an absorbance of 0.560. Slope calculation: Remember to use points on the line, not data points to determine the slope!

Explanation / Answer

(1)

Using dilution formula,

M1 V1 = M2 V2

Given, that,

initial concentration, M1 = 0.0400 mg/mL

initial volume, V1 = 5.00 mL

Final solution, V2 = 50.00 mL

Final concentration, M2 = ?

SO,

0.0400 * 5.00 = M2 * 50.00

M2 = 0.00400 mg/mL

(2) Givne that, concentration of iron = 0.0192 mg/mL

Then, mass of iron in 100.00 mL of solution = 0.0192 * 100.00 = 1.92 mg.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote