The flask shown here contains 0.0820 g of acid and a few drops of phenolphthalei
ID: 508322 • Letter: T
Question
The flask shown here contains 0.0820 g of acid and a few drops of phenolphthalein indicator dissolved in water. The buret contains 0.130 M NaOH. What volume of base is needed to reach the end point of the titration? Assuming the acid is monoprotic, what is its molar mass? You may not have reached the end point of the titration yet, or you may be reading the volume in the buret incorrectly. Be sure to read the liquid level at the bottom of the meniscus. Once you see pink that fades away in the flask, continue adding base drop by drop until the pink color persists in the flask.Explanation / Answer
Volume of NaOH from the diagram = 10ml
NaOH + HA -----------> NaA + H2O
1 mole 1 mole
no of moles of NaOH = molarity * volume in L
= 0.13*0.01 = 0.0013moles
from the balanced equation
1mole of NaOH react with 1 mole of HCl
1.3 mole of NaOH react with 1.3 mole of HCl
molar mass of HA = mass of HA/no of moles of HA
= 0.082/0.0013 = 63g/mole
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.