Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose there were a new scale for expressing electrode potentials in which the

ID: 508230 • Letter: S

Question

Suppose there were a new scale for expressing electrode potentials in which the standard potential for the reduction of water in base 2 H_2O(l) + 2 e^- rightarrow H_2(g) + 2OH^- (aq) is assigned an E_red^compositefunction value of 0.000 V. In current standard reduction tables, the following reaction has a standard reduction potential of 1.58 V. M^3+ (aq) + 3e^- rightarrowM(s) What would the reduction potential be on the new scale in which the reduction of water in base has an E_red^compositefunction = 0.000 V?

Explanation / Answer

Note that the standard we are talking about is:

2H2O + 2 e H2(g) + 2 OH 0.8277

So

the new reference is -0.8277

Therefore, for a metal

M3+ + 3e- --> M(s)

If reading is 1.58 V

then

E(v) new = Eold + Ereference = 1.58+-0.8277 = 0.7523 V

E(v) = 0.7523 V will be the new reading

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote